Grupa Literacka Ailes - Deszczowe Sny - Wydawnictwo WasPos - Recenzja Patronacka

„Jeśli masz wystarczająco wiele odwagi, przekonaj się, o czym może śnić czarownica, dlaczego demony nie miewają snów i jak czasem romans ze słodkiego, sennego marzenia staje się koszmarnym dramatem.” 

Deszczowe Sny to najnowsza antologia utalentowanych autorek i autorów, których łączy wspólna pasja do pisania. Głównym motywem opowiadań jest deszcz i sen. Razem z autorami zapraszam was do zagłębienia się w zapierającej dech lekturze, gdzie granica pomiędzy jawą, a iluzją jest bardzo cienka. Gwarantuję wam, że będzie deszczowo i tajemniczo, odrobinę fantastycznie, romantycznie, wesoło, a momentami przerażająco.

Wszystkie opowiadania mają coś w sobie i każde zasługuję na odrobinę uwagi, dlatego postawiłam, że wspomnę o każdej historii.

Na początek wyróżnię te które mi się najbardziej podobały; 

D.B. Foryś - Umarli nie miewają snów 

„Oczy to zasadnicza rzecz nieco upodabniająca mnie do kreatur z Podziemi. Ich, gdy doznawali głębokich emocji, błyszczały bursztynem, który w świetle przypominał często toń czystego złota - odzwierciedleniem straconej na rzecz mroku duszy.

O tak, tak jak ja kocham Tesse Brown! ❤

Wiadomo, że jest to jedne z moich ulubionych opowiadań z antologii. Każda szalona przygoda Tessi jest dla mnie ucztą czytelniczą. Tym razem również było tajemniczo, zagadkowo i walecznie. W tym krótkim opowiadaniu królowali razem z Tessą, Gabriel i Remiel oraz diaboliczne demony.

Tesse możecie znać z uniwersum Tessa Brown ( pierwsza część cyklu Tylko żywi mogą umrzeć i drugiego Tylko martwi mogą przetrwać) Jeśli jednak nie znacie to będzie dla was to fajny początek przygody. Osobiście polecam cały cykl.

Meg Adams - Druga Szansa 

„Jego stalowe tęczówki ponownie znalazły się tuż przed moimi oczami. Był w nich mrok i pożądanie. Zaglądały prosto do mojej duszy. Obnażały to, co próbowałam ukryć.”

Kolejna dawka emocji w wykonaniu Meg. Z pod twojej ręki wszystko wychodzi dobre. Jeśli czytaliście już wcześniej debiutancką powieść autorki pt Architektura Uczuć to znacie już Davida, który pojawił się przelotnie w tym opowiadaniu. Muszę wam się przyznać, że stęskniłam się za nim. Jednak głównym bohaterem tego krótkiego i niezwykle intrygującego opowiadania jest jego kuzyn Adrien. Przystojny i arogancki dupek! Bardzo bym chciała przeczytać o nim całą książkę i o kobiecie, która została przez niego nieźle rozbita.

Noemi Vain - To ty jesteś ciemnością 

„Jeśli miałby wybór, ich życie potoczyłoby się zupełnie inaczej. Jednak czasami trzeba poświęcić coś cennego, by zyskać jeszcze więcej.”

To opowiadanie pochłonęłam jednym tchem. Ciekawość narastała we mnie z strony na stronę. Autorka zafundowała istnie krwistą ucztę czytelniczą. Jestem zachwycona! Czekam na twoje solowe powieści, bo jestem bardzo ich ciekawa.

Ludka Skrzydlewska - Huldra  

„Do jego oka dostał się magiczny kawałek zwierciadła, a ja nadmiernie próbuję go uratować. Tyle że odłamek tak naprawdę jest urokiem rzuconym przez Królową Śniegu.”

Huldra to opowieść, która nas przenosi w mroźną otchłań skandynawi. Norweskie miasteczko, gdzie legendy stają się rzeczywistością. Historia opowiada o sile miłości i ogromnym poświęceniu dla drugiej osoby, która kocha bezwarunkowo. Bardzo lubię tę historię.

Agata Głowacz - Deszczowa Dama 

„Była idealna, a choć w ideały przestałem wierzyć od dawien dawna, ona rozbudziła to w mgnieniu oka. Wiedziałem, że miała jakieś skazy, natomiast nie zawracałem sobie nimi uwagi. Nie szukałem jej wad, by nienawidzić. Wolałem szukać zalet, za które mogłem kochać.”

Agata jak zawsze skrusza moje kruche serduszko. Deszczowa Dama to przepiękna historia o miłości pięknej i wartościowej, która pokazuje jak bardzo życie jest ulotne. Jak zmienia człowieka kiedy straci to co najważniejsze.

Anna Tuziak - Dymisja Anioła 

„Chciał jej pomóc, chociaż zdawał sobie doskonale sprawę z tego, że najprawdopodobniej to, co od niej usłyszał, było jedynie czubkiem góry lodowej i prawdę mówiąc nie chciał wiedzieć nic więcej o jej życiu, które postanowiła porzucić. Jednak chciał poznać ją samą. Jako zwyczajną dziewczynę, którą tak bardzo chciała być. I to był chyba ten moment, gdy uświadomił sobie, że nigdy wcześniej niczego nie pragnął bardziej.”

Dymisja Anioła to opowiadanie, które od samego początku intryguję i jesteśmy ciekawi co będzie dalej przewracając kartkę za kartką. Nie jesteśmy stanie przewidzieć co się zaraz wydarzy i to jest właśnie świetne. W końcu nie codziennie spada na ciebie piekielna anielica z nieba. Zdecydowanie chce się więcej i więcej od tej powieści.

Kolejne opowiadania również mi się podobały, a niektóre niosły, że sobą przesłanie. 

Alicja Krawiec - Róża i Motyl 

„Nie wiem co było snem, a co jawą. Bo w moim śnie byłam ja, moja wnuczka, róża, motyl i krople deszczu. Prawie tak, jak w życiu. Tylko, że we śnie róża żyła, czuła, a i motyl też nabierał cech ludzkich.”

Czytając tę opowieść przypomniał mi się Mały Książę. Historia opowiada o przyjaźni róży i motyla, Jednak wszystko się może zdarzyć i nawet przyjaciel może zawieść i tak było w tym przypadku. Róża z tęsknoty popada w rozpacz. Czyż my w życiu nie mieliśmy takiej sytuacji? Bardzo prawdziwa historia.

Grażyna Białas - Spóźnieni

„Najpierw rozpuścił jej włosy, a potem sprawił, że przestała się bać.”

Opowieść o miłości, która zrodziła się przez przypadek i niefortunne zdarzenia. Bardzo piękna historia, która składnia nas do refleksji nad własnym postrzeganiem własnej wartości. Każdy z nas zmaga się ze swoimi demonami,ale nie każdy jest w stanie je pokonać. Jak będzie w tym przypadku czy Magda uwierzy, że ktoś taki jak Wiktor mógł ją pokochać? Przekonajcie się sami.

Rain Winter - Pod powiekami 

„Tej nocy wreszcie sobie uświadomił, w jakim koszmarze tkwi od lat ta drobna, delikatna kobieta, dla której on - chyba od samego początku - był gotów zrobić wszystko.”

W tej historii możemy się przekonać, że prawda nie zawsze jest taka na jaką wygląda albo nam się wydaje. Poruszająca opowieść dziewczyny, zranionej przez życie i chłopaku, który jest w stanie oddać jej własne serce.

M.M. Macko - Wywiad 

„Jennifer starała się jej nie osądzać. Miała w zwyczaju szukać w ludziach tego, co pozytywne, i nie patrzeć na nich tylko przez pryzmat cech wyłaniających się na pierwszy rzut oka.”

W tym opowiadaniu autorka pokazała nam,że warto mieć marzenia. Bo jeśli w coś się bardzo wierzy i pragnie to się to osiągnie ciężką pracą i determinacją. Każdy dzień przybliża nas do sukcesu i sprawia, że stajemy się lepsi w tym co kochamy.

Kamila Malec - Równowaga Dusz

„Los życia jest przewrotny. Czasem to, co wydaje się niedostępne, jest na wyciągnięcie ręki. Czułam w tej chwili, że otwiera się dla nas coś nowego. Coś, czego każdy z nas się boi a z drugiej strony chcemy tego czegoś doznać.”

W tym opowiadaniu możecie zobaczyć jak poznali się bohaterowie książki Na krawędzi.Pocałunek ciemności, czyli początek miłości Joanny i Kuby. Bardzo piękna historia, którą się czytało bardzo przyjemnie i lekko. Można przy niej odpłynąć.

Samanta Louis - Prorocze Sny 

„Bałam się, że jeśli deszcz będzie padał także w nocy, stanie się to samo, co wtedy. Ale byłam w szpitalu, drzwi pilnował policjant i to nieco mnie uspokoiło. Bo zdałam sobie sprawę, że jeśli nawet mrok wciągnie mnie w śnie pod powierzchnię, nie zrobię już nic strasznego, bo nawet nie wyjdę z pokoju.”

Bardzo fajna i intrygująca opowieść o dziewczynie, która ma dwie odcienie osobowości. Tą dobrą i tę złą, która z nich wygra? Przekonajcie się sami.

Margo Shaw - Szkarłat 

„Nagle zderzyłam się ze ścianą. Dosłownie i przenośni. Byłam przylepiona do klatki piersiowej swojego wyśnionego chłopaka, jak i największego dupka na świecie w jednym.”

No nie tak się nie kończy! Ja żądam więcej i to o wiele więcej. Bardzo fajny początek magicznej historii o młodej czarownicy i seksowym sąsiedzie.

Lilianna Garden - Moringham 

„Nawet gdy wali się cały świat, ona potrafiła znaleźć w tym jakieś pełen blasku skrawek rozświetlający mrok.”

Lili mnie bardzo zaskoczyła tym opowiadaniem, który jest wstępem do całej książki. Przeniosła mnie to tajemniczego świata pełnego niebezpieczeństw. Poznałam autorkę z całkiem innej strony, pokazała mi swoją nową twarz. Czuję się zaintrygowana i zapowiada się interesujące fantasy.

Weronika Szatkowska - Trucizna 

„Przez moment na usta cisną mi się słowa, których nigdy nie wypowiem. Przez moment widzę w twoich oczach pełne napięcia wyczekiwanie. I przez ten jeden moment mógłbym wyjść. Wyjść, nigdy nie wrócić, może poskładać z potrzaskanych fragmentów lodu życie, jakie niegdyś prowadziłem. Jednak zawsze, nim znajdę w sobie wystarczająco wiele siły, ten moment mija.”

Historia dwóch ludzi, którzy żyją razem, ale ich uczucia do siebie się wypaliły. Z każdej nowej strony czuć gamę przeróżnych emocji. Ich serca są jak lód, który czeka, aż jego gruba warstwa w końcu pęknie.

Dominika Smoleń - W świetle zachodzącego słońca 

„Jeśli miał rację i jeśli na świecie istniało jakieś przeznaczenie, to wierzyłam w to, że my byliśmy swoimi bratnimi duszami,które kiedyś się jeszcze odnajdą.”

Wakacyjna, lekka opowieść, którą fajnie się czytało. Jednak wszystko co piękne nie trwa wiecznie i zakończenie nie jest za bardzo szczęśliwe. Mam wrażenie, że jest jakby ucięte w danym momencie tak niespodziewanie i to za bardzo mnie sprawiło w zakłopotanie.

Ronald Hensoldt - Córka Noego

„Przyszłość jest w zasięgu wzroku, nie ma czasu, aby czekać.

Światu grozi katastrofa: topniejące lodowce, kryzys klimatyczny. To była bardzo prawdziwa wizja apokalipsy, nasz świat dąży do tego. Autor w tym opowiadaniu stworzył kobietę, która za pomocą robionych zdjęć widzi przyszłość danej osoby oraz miejsc. Na swojej drodze spotyka młodego dziennikarza, który chce odkryć tajemnice proroctw. Co z tego wszystkiego wyniknie musicie przekonać się sami. 

Jimmy Durden -  ***

Nie zabrakło też pięknego deszczowego wiersza.

Anna Tuziak - Gdy pada deszcz 

Dni, momenty,spojrzenia, wyznania. Piękno i ból...
A Ty... Myślisz o mnie, gdy pada deszcz...

Idealne podsumowanie całej antologii w krótkiej sentencji. Jeśli macie czasem takie uczucie, że chcielibyście oderwać się od codzienności i zatopić się w lekturze, która jest miła i przyjemna to deszczowe dni, są właśnie takie. Znajdziecie coś dla siebie na pewno, to miks gatunków napisanych w dobrym stylu. W takich antologiach dobre jest też to, że możecie poznać autora, którego na przykład wcześniej nie znaliście, a dał wam się poznać na tyle, żeby sięgnąć po inne prace danego autora. Gorąco wam polecam.

Wspomnę jeszcze, że cały dochód ze sprzedaży przeznaczony jest na cel charytatywny - stowarzyszenie My 3 Koty i Psy. Mam nadzieję, że Wy także dołożycie swoją cegiełkę zakupując antologię pomagacie zwierzętom. Dziękuję Grupie Literackiej Ailes za możliwość objęcia książki patronatem i wydawnictwu6 komentarzy:

 1. Byłam sceptycznie nastawiona do tej antologii, ale chyba mnie przekonałaś. Niektóre opowiadani bardzo mnie zaintrygowały.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Warto sięgnąć i się przekonać :) Na pewno znajdziesz w niej coś dla siebie :)

   Usuń
 2. Planuję przeczytać tą antologię, choć rzadko po nie sięgam. Gratuluję patronatu. Muszę przyznać, że ta książka miała bardzo klimatyczne materiały promocyjne.

  Książki jak narkotyk

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja lubię od czasu do czasu sięgać po antologię :)
   Dziękuję :*

   Usuń
 3. Czasem lubię poczytać sobie jakąś dobrą antologię. Tej nie znam, może sobie zapiszę.

  OdpowiedzUsuń

Copyright © 2014 Świat Książkowy Mali , Blogger